Alternativní medicína, zdravý životní styl, ezoterika

Paměť

 

 

"Paměť slábne, pokud ji necvičíš." Cicero
Paměť je jednou z nejzajímavějších a zároveň nejdůležitějších schopností mozku. Zkuste si na chvíli představit, jaké by to bylo bez ní. Děsivé, viďte. Neuměli byste číst ani psát, nevěděli byste nic o sobě ani o věcech a lidech kolem sebe. Museli byste poznávat všechno stále dokola...

 

Jedna z mnoha definic paměť popisuje jako "neodmyslitelnou součást mysli, podmínku vědění o světě a prostředek vědění sebe".

"Naše paměť je naše soudržnost, náš rozum, naše činnost i náš cit. Bez ní nejsme nic." Luis Buñuel

Co je to paměť

Jak vlastně taková paměť vypadá? Jak je možné, že si věci pamatujeme? Nečekejte jednoznačnou odpověď. Na podstatu paměti se snaží vědci přijít už dlouhou dobu. Dosud toho ale o paměti a fungování celého mozku víme jen velmi málo.

Klíčem k lidské paměti je pravděpodobně zvláštní oblast mozku. Své jméno získala podle zahnutého tvaru připomínajícího mořského koníka - hipokampus (z latiny). Na běžném obrázku mozku hipokampus nenajdete. Je dobře ukrytý pod vrstvou šedé mozkové kůry.

Paměťový systém je však daleko složitější. Hipokampus všichni potřebujeme pro vytváření nových vzpomínek. Vzpomínky a zážitky uložené v paměti již delší dobu si vybavíme i bez něj. Jak je to možné? To je stále ještě tajemství.

Systém paměti mozku si zjednodušeně představujeme jako velké množství škatulek a programů pracujících s jejich obsahem. Rozlišujeme několik druhů paměti:

  • paměť deklarativní,
  • paměť procedurální.

Deklarativní paměť je důležitá pro zapamatování faktů nebo příběhů, které se odehrály. Nemůžete si ráno vzpomenout, kam jste večer položili klíče od domu? To pátráte právě v deklarativní paměti.

Díky fungující procedurální paměti zase už nikdy v životě nezapomenete naučené dovednosti, jako jízdu na kole, plavání nebo vyšívání.

Pamětí je ještě daleko více druhů. Můžete se setkat s tím, jak někdo mluví o paměti sluchové, zrakové, mechanické, prostorové, významové nebo praktické. Existuje mnoho klasifikací lidské paměti. Nejčastěji se ale paměť dělí podle délky trvání zapamatovaného na krátkodobou a dlouhodobou:

  1. Krátkodobá paměť - do krátkodobé paměti si ukládáte události, na které se právě soustředíte. Pokud jste četli pozorně, tak jsou v ní i předcházející řádky. Díky krátkodobé paměti jste schopni orientovat se v přítomnosti. Je to taková "pracovní paměť". Může v ní být to, co se stalo právě před okamžikem, nebo všechno to, co jste zažili za celý den.

  2. Dlouhodobá paměť - dlouhodobá paměť uchovává události, které se už staly. Přechází do ní některé situace a věci, které předtím byly ve Vaší pracovní (krátkodobé) paměti. Ukládáním prožitků do této paměti si změnami v síti nervových buněk vytváříte tzv. paměťové stopy. Díky nim si pamatujete jméno svého partnera (Pamatujete, viďte?) nebo vyjmenovaná slova po "z".

Máte občas problém se zapamatováním pracovních úkolů, jmen svých kolegů nebo telefonních čísel? Bez diáře byste už nemohli existovat? Lovíte v obchodě z kapes lístky se seznamem věcí k nákupu? Vítejte do reality. Váš mozek stárne.

 
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.67 (3 hlasů)

 
loading...